Wspomóż nasze Stowarzyszenie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile razy zdarza Ci się wydać 10 złotych bez zastanowienia, na kompletnie zbędny zakup?

A spróbuj sobie wyobrazić, ile może znaczyć np. 100 x 10 złotych dla kogoś, kto jest w trudnej sytuacji i akurat potrzebuje pomocy…

» dowiedz się więcej

Stowarzyszenie Zadyszka.org

ul. Międzyleska 49/1
60-474 Poznań

Nr konta dla Pomagaczy:
37 1090 1854 0000 0001 1772 1095

Zadyszka.org liczy już 67 aktywnych Członków!

Maj 2012 - majówka z Płomyczkiem

Galeria zdjęć:

zdjęcia - zdjęcia - zdjęcia - zdjęcia -

Za pieniędze zgromadzone w kwietniu pomogliśmy sfinansować dojazd na majówkę dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej "Płomyczek" na poznańskiej Wildzie. Poniżej możecie przeczytać sprawozdanie z majówki, które otrzymaliśmy od jej uczestników:

 

MAJÓWKA ŚWIETLICY PŁOMYCZEK 2012

19 maja dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Płomyczek, działającej przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, pojechały na wycieczkę do lasu.

Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Zadyszka, zaproszeniu właścicieli łowiska Kaleje- Grobelka, przewodnikowi ze Stowarzyszenia Aktywnych Awangarda i wychowawcom ze Świetlicy Płomyczek.

W sobotę rano piętnaścioro dzieci z wychowawcami wyjechało PKSem w kierunku Śremu- odbył się rajd pieszy żółtym szlakiem turystycznym z Czmonia do Kalej przez lasy Leśnictwa Czmoń i Nadleśnictwa Babki – prowadzony przez stowarzyszenie Grupa Aktywnych AWANGARDA.

W lesie dzieci z Wildy biegały, poznawały przyrodę, pytały o otaczające rośliny. Wiele emocji wzbudziły owady- żuczki, pająki, ważki. Dzieci widziały też padalca i ślady saren. Podczas wycieczki dzieci poznały również:

  • jak się używa kompasu
  • jak poruszać się po lasach bez ich niszczenia
  • zasady korzystania ze szlaków turystycznych (utrzymanie porządku, zachowanie ciszy, itp.)
  • wiedzę na temat zwierząt zamieszkujących w okolicznych lasach

Po spacerze nastąpił odpoczynek w enklawie śródleśnej na łowisku karpi Kaleje – Grobelka. Tam dzieci poznały;

  • zasady BHP przy wodzie
  • nabywanie wiedzy o połowie karpi, okresie ochronnym, okresie tarła
  • zwiedzanie terenu łowiska

Po gospodarstwie oprowadzał dzieci właściciel łowiska pan Waldek, który barwnie opowiadał o swojej pasji.

Odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbas - prowadzone przez strażaka Straży Pożarnej, który wprowadził dzieci w zasady bezpieczeństwa przy ogniu i zaznajomił z instrukcja przeciwpożarową.

Po jedzeniu i odpoczynku odbył się rajd pieszy żółtym szlakiem turystycznym w stronę Zaniemyśla na PKS - prowadzony przez stowarzyszenie Grupa Aktywnych AWANGARDA. Podczas marszu dzieci rozmawiały na temat otaczającej przyrody, przypominały sobie zdobytą podczas wycieczki wiedzę i dzieliły się wrażeniami.

Dzieci wróciły na Wildę późnym wieczorem, zmęczone ale wesołe i pełne pozytywnych emocji. Rzadko bowiem mają one okazję spędzić cały dzień poza miastem, na łonie przyrody, oddając się swobodnej zabawie.

W miarę możliwości Świetlica Płomyczek, prócz codziennych zajęć, proponuje dzieciom z Wildy także takie sposoby spędzania wolnego czasu. Przy wsparciu ludzi dobrej woli jest to coraz częściej możliwe - wszystkich chętnych zapraszamy do poznania i wsparcia Świetlicy, która mieści się w Poznaniu, ul. Przemysłowa 45. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.swietlicaplomyczek.pl

***

A oto wrażenia Kasi, lat 15:

W sobotę pojechaliśmy do Kalej Łowisko. Zbiórka była o godzinie 9.00, poszliśmy na PKS i stamtąd jechaliśmy autokarem, wysiedliśmy na przystanku Marzymięta.

Szliśmy ok. 3 km. lasem i doszliśmy do polany, gdzie mieliśmy rozpalić ognisko.

Na samym początku pan opowiadał nam, jakie ryby w stawie pływają np. ukleje, karpie, płotki, węgorze… potem każdy mógł sobie znaleźć zajęcie np. bawić się z psami, huśtać się, robić zdjęcia, chodzić naokoło stawku, poznać nowych ludzi.

Gdy chodziliśmy naokoło stawku, rzucaliśmy się szyszkami. Potem robiliśmy ognisko i chwilę potem wracaliśmy dłuższym skrótem.

Nie zdążyliśmy na autokar bezpośrednio do Poznania, dlatego musieliśmy najpierw jechać do Śremu i stamtąd do Poznania. Ogólnie było fajnie i moglibyśmy jechać jeszcze raz.   

 


 

Wykonanie: 5 Dots Creative Solutions
Projektowanie stron internetowych